0544 671 02 56
7/24 Açık
Login

Otomobillerde Motor Isınmasının Sebepleri

Şartlarında insanları zorlamasıyla beraber birçok kişi aktif olarak otomobil kullanıyor. Bu süreç içerisinde bazı problemlerle karşılaşmak oldukça normal bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunlardan en önemlilerden bir tanesi de otomobillerde motor ısınmasıdır. Peki, otomobillerde motor ısınmasının sebepleri neler olabilir?

Motor Neden Isınır?

Çoğu zaman kişilerin araçlarının düzenli bakımlarını aksatması sonucunda aracın motorunda sıkıntılar meydana gelebilir. Benzinli motora sahip araçların ve dizel motora sahip olan araçların motorlarında aşırı ısınma meydana gelmesinin belli başlı sebepleri vardır. Su devridaim pompasında meydana gelen bir arıza, soğutma suyunda azalma olması, aracın termostatının bozuk olması ve yanlış değer gösteriyor olması, soğutma fanlarında meydana gelen bir arıza, vantilatör kayışının gevşemeye başlaması ya da kopması, devirsiz araç kullanımı, radyatör petekleriyle ilgili olası bir sıkıntı oluşması, soğutma sistemi içerisinde havanın birikiyor olması, hortumlarında yağ sızıntılarının meydana gelmesi gibi birçok sebep bulunur. Bu sebeplerinin dikkatlice incelenmesi ve sorunun hafife alınmaması gerekir.

Motorda Aşırı Isınma Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Aracı kullandığınız sırada aracın hararet göstergesinde aşırı ısınmaya dair kırmızı alana yaklaşıyorsa ya da motordan buhar çıkışı olmaya başladıysa aracı hemen güvenli bir yere çekip durdurmanız gerekir. Oldukça hızlı bir şekilde hareket ederek aracı durdurun ve el frenini de çekerek aracın içerisinden çıkın. En kötü olasılıkla araç aşırı ısınma sonucunda yanabilir ki bu durum oldukça tehlikelidir. Bir süre buhar çıkışının azalmasını ve motorun soğumasını bekledikten sonra kaputu açabilirsiniz. Çıkan yoğun buhar sizin yanmanıza sebep olabileceği için hemen açmamak tavsiye edilir.

Motor Isınması Ne Gibi Zararlara Yol Açar?

Motor ısındığı takdirde en çok hasarı motorun kendisi alır. Eğer uzun süredir motor ısınıyor ve siz bunu geç fark etmişseniz motor kilitlenebilir. Motorun ısınması motor parçalarının ısınmayla beraber genleşmesine sebep olacağı için contaları yakar ve buda ciddi bir maddi zarara yol açar. Bu tarz ciddi bir hasarın önüne geçmenin en iyi yolu aracınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmektir. Aracın bakımı yaptırılıp arızalı olan kısımların erken tespiti yapılmalıdır. Siz seyir halindeyken böyle bir problemle karşılaşırsanız aracın vitesini boşa alın ki soğutma suyu devreden çıkıp fanlar devreye girebilsinler. Ancak yine de fanın yetersiz kalması ve aracın su kaynatma ihtimali olur. Özellikle yaz ayları içerisinde sık karşılaşılan bu sorun için araç yüksek devirlerde kullanılmamalıdır ve aşırı yük yüklenmemelidir.

BuldumCar ® 2018