0544 671 02 56
7/24 Açık
Login

Otomobillerde Fren Boşalmasının Sebepleri


otomobillerde fren boşalmasının sebepleri,

araçlarda bulunan en önemli ve olmazsa olmaz sistemlerden biridir. Her zaman kontrol edilmesi ve teste tabi tutulması gereken bu mekanizma, ihmali sonucu büyük kazalara ve bunu takiben de kayıplara yol açabilir. Bu mekanizması sağlam olmayan araçların fren yapılması gerektiği durumlarda tamamen devre dışı kalması ya da çok etkili olmaması gibi olumsuz durumlarda oluşmaktadır. Böyle durumlar çok yaşanmaktadır. Peki, otomobillerde fren boşalmasının sebepleri nelerdir? Ne yapmalıyız?

Fren Nedir?

otomobillerde fren boşalmasının sebepleri, bir şekilde anlatılacak olursa seyir halinde olan bir otomobilinotomobilin durmasına ya da hızını azaltmasına yardımcı olan bir mekanizmadır. Bir otomobil de el ve ayak freni şeklinde kullanılan iki farklı fren mekanizması mevcuttur. Tabi artık, farklı sistemlerde çalışan ve oldukça etkili olan farklı fren sistemleri de kullanılmaktadır. Sadece otomobillerde değil en küçük araçlarda dahi bulunan ve otomobil için hayati önem taşıyan bir parçadır. Örneğin, bisiklet, motosiklet ve benzeri gibi.

Fren Mekanizması Nasıl Çalışır?

Tüm taşıtlar için son derece önem arz eden fren sistemleri şüphesiz aracın en önemli parçalarındandır. Peki bu fren sistemleri nasıl çalışır?

Disk şeklinde olan fren mekanizmalarında pedala bastığınız anda mekanizma içinde yer alan hidrolik yağın bulunduğu yer değişir. Bu yer değiştirme sonucu pistonun desteğiyle disklerde sürtünme meydana gelir ve otomobil bu şekilde yavaşlar ya da durur. Etki – tepki konusunda olduğu gibi ne kadar çok ve ani baskı olursa, o kadar ani duruşlar yapmanızı sağlar. Bu disklerin ön ya da arkada olanları mevcuttur. Fakat yapılan testler sonucu önde bulunan disklerin ani duruşlarda daha iyi destek sağladığı ve bu neticede daha iyi durabildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Disk fren sistemi, balata ve piston gibi parçalardan oluşur. Fren pedalına uygulanan basınçla birlikte hidrolik yağ fren mekanizmasındaki borulara doğru basınçlı bir şekilde itilir. Bu yağı sıkıştırmak olanaksız olduğu için bu bütün yağ bulunduğu kaba baskı uygulayarak balatayı harekete geçirir. Balata da lastiklerin hızını keserek durmayı sağlar.

Fren Nasıl Boşalır Sebebi Nedir

Deformasyona uğramış ya da herhangi bir darbe nedeniyle yukarıda bahsedilen hidroliğin pistonu sıkıştırma kısmına gelmeden önce, delinmiş bir yerden dışarı akması sonucu frenler boşalır ve etkisiz olur. Ya da fren mekanizmasındaki boruları patlaması sonucu bu durum meydana gelir. Daha çok büyük araçların hem kendi ağırlıkları hem de taşıdığı yükün ağırlığına göre yapılan frenler, boruların patlamasına ve bunu takiben de, hidrolik sıvısının balataları sıkıştırmada başarısız olmasına neden olur. Bu nedenle bu tip olasılıkları ortadan kaldırmak için yeni frenler kullanılmaya başlanmış olup aracın beyni konumundadır.

 

BuldumCar ® 2018