0544 671 02 56
7/24 Açık
Login

ORJİNAL Mİ YAN SANAYİ Mİ?

Bu soruya verilecek cevap nedir?

orjinalmi yan sanayimi Parça değiştirirken Araç sahiplerinin en fazla ikilemde kaldığı durum bu başlıkta sorulmuş sorudur orjinalmi yan sanayimi peki Orijinal mi yan sanayi mi?  orijinal parça nedir sorusunu cevaplayalım öncelikle. Orijinal parça araç üreticisinin araç üretiminde kullandığı, parça üreticisine verdiği standartta yaptırdığı parçalara verilen addır.

 Orijinal mi yan sanayi mi?

Bu Parçaların Kalitesi Hangi Seviyede

Üretici aracı tasarlarken ve satış sonrası servis sürelerini belirlemek için kullandıkları parçaların kullanım ömürlerini belirlerler. Bu süreler kullandıkları parçaların kullanım ömürleriyle belirlenir. Aracın belirtilen süre içerisinde bakımı yapıldığında hangi parçaların değişeceği, hangi parçaların kontrol edileceği, hangi yağın kullanılacağı bilinmektedir. Değişen parçalar yine üreticinin kullandığı kendi standartlarında parçalar ile gerçekleşir.

 

orjinalmi yan sanayimi

PEKİ YAN SANAYİ DENİLEN PARÇALARDA DURUM NE?

Yan sanayi parça üreticileri ise talep gören araç parçalarının birebir örneğini, aslına uygun olarak üretirler. Birçok üretici olduğundan parçaların kullanım ömürleri farklılık gösterebilir.

İşte orjinal veya yan sanayi parça seçiminde en önemli konu budur. çünkü kullanılacak malzemenin kullanım ömrü araç üreticisinin belirlediği sürelerden farklı ise servis zamanlarında farklılıklar olacağından takibi ve servis zamanları girift bir duruma dönüşecektir.

Şöyle açıklayalım 40 000 km sonunda değişmesi gereken fren balatalarının bir sonraki değişimi 80 000 km sonudur. Bu zaman araç üreticisinin öngördüğü parça ile mümkündür. Yan sanayi olarak aldığınız balata takımının kullanım ömrü bu değerlerin dışında olabilir. Bu durumda servis süresi takip edilebilir zamanın dışında bir periyotta olacaktır

Şimdi Sorunun Cevabını Verelim

Orijinal mi Yan sanayi mi?

Orjinal ürün kalitelidir, yan sanayi ürün kalitesizdir sözü yanlıştır. Yukarıda izah ettiğimiz durumdan dolayı üreticiler belirli bir süre garanti vermek zorundadırlar. Aracın bu süre içerisinde kullanacakları parçalarda bir standart tutturmak istedikleri için sizden orjinal ürün kullanmanızı isterler, aksi taktirde garanti vermezler.

Garanti süresi biten araçlarda kullanacağınız yan sanayi parçalarının kullanım ömürlerini bilerek ve takip ederek kullanabilirsiniz. Aracınıza hiçbir zarar vermez, siz yeterki servis periyotlarını not edin.

Sonuç olarak kullanılan parçaların kalitesi kullanım ömürleri ile doğru orantılıdır. orjinal parça kullanıyorum o halde kaliteli malzeme kullanıyorum demeniz yanlış olabilir. Kullanım ömrü orjinal parçadan daha fazla olan yan sanayi ürün daha kaliteli olabilir.

 

 

BuldumCar ® 2018