0544 671 02 56
7/24 Açık
Login

Direksiyon Ayarları Nasıl Yapılır?

Güvenli bir şekilde yolculuk yapmanın en önemli unsuru aracı kullanan sürücünün kullanacağı aracın nizami, doğru konumda, doğru şekildeki fonksiyonlarla yapılmış, desteklenmiş olması için direksiyon ayarları nasıl yapılır? Araç sürücüsünün de bu donanımı kullanabilecek yetenek, bilgi ve beceriye vakıf olması gerekmektedir. Bir aracın başında, direksiyonu da yapılacak yolun uzunluğu, aracı kullanan sürücünün fiziksel özelliklerine, yeteneklerine göre değişiklik göstermektedir. Araç direksiyonun konumunu düzenli, doğru açı ile konumlandırabilirseniz keyifli bir şekilde yolculuk yapmanın ilk bölümü hazır demektir.

Direksiyon Ayarı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Direksiyon ayarı yapacak sürücünün koltuğa oturduktan sonra kendi boyuna ve kilosuna göre ayar yapması gereklidir. Bu yapılan ayar sürücünün manevra kabiliyetini en üst düzeye çıkaracak durumda olmalıdır. Eğer arabayı kullanacak olan kişinin boy ortalaması 1.80 cm üzerinde ve 80 kilonun altındaysanız, koltukta oturma konumunuzu normalden şeklinden yaklaşık olarak 5 ile 7 cm mesafe arasında geri kaydırarak rahat bir şekilde direksiyona hâkim olabileceğiniz duruma getirmeniz gerekmektedir. İlk işlemleri yaptıktan sonra araçta direksiyonunuzun alt kısmında bulunan küçük 5 cm ebadındaki kolçağı yukarı çekiniz. Böylece aracınızın direksiyonu oynar başlık tarzında boşa çıkacak ve sürücünün getireceği konum doğrultusunda küçük kolçağı indirmenizle birlikte sabitlenecektir. Eğer boy oranınız standartın üstüyse aracın direksiyonu boş bir konumdayken 6 cm kadar ileri itip, normal konumundan 3-4 cm yukarı çekerek son işlemi yaparak kolçağı kilitleyip aracınızı yolculuğa hazır duruma getirebilirsiniz.

Direksiyon Ayarı Nelere Göre Yapılmalıdır.

Direksiyon ayarı önce sürücünün rahatlığına göre yapılmalıdır. Sürücünün aracı kullanma esnasındaki duruşu ve kullanımına göre yapılmalıdır. Sürücünün boy ve kilosuna göre yapılmalıdır.

Boy ortalamanız kısa ise yani 1.70 cm altında ve 65 kg altında bir vücut yapısına, fiziksel özelliğe sahip biriyseniz, öncellikle araç koltuk konumunuzu sizin görüş derecenizi etkilememesi için şu anki konumundan yaklaşık olarak 5 cm kadar yukarı tarafa kaldırmanız gerekmektedir. İlk işlemleri yaparak yol görüş derecenizi ayarladınız. Direksiyon durumu için direksiyonun alt kısmında bulunan küçük kolçağı açık duruma getirmeniz gerekmektedir. Bu oranı da aracınızda var olan konumundan 5 cm yukarı tarafa, 5 cm kendi tarafınıza doğru asılarak yakınlaştırmanız gerekmektedir. Bu açı sürücünün daha konforlu bir araç sürüşü için yeterli olacaktır. Direksiyonla ani manevralar kavisler yapabilmeniz açısından gerekli desteği size verecektir. Verilen bu şekil standartlar sürücülük yapan kişinin boy ve kilo durumunun orantısına göre farklılık gösterebilir.

Direksiyon Ayarı Yapmadan Araç Kullanma

Eğer direksiyon ayarı yapmadan araç kullanıyorsanız sürüş esnasındaki manevra kabiliyetiniz düşük olacaktır. Araç başında yorulma oranınız artacak ve daha riskli araç kullanacaksınızdır. Manevra kabiliyetiniz düştüğü için hem kendinizin hem de yanınızdakilerin hayatını tehlikeye atacaksınız.

BuldumCar ® 2018