Login

Araçlarda Marş Arızası Nedir?

Marş motoru araçlarda ilk hareketi sağlayan sistemdir. Aküden aldığı elektrik enerjisiyle çalışır. Kontak çevrildiği anda marş motoru benzin hava karışımının motora girmesini ve pistonların çalışmasını sağlar. En fazla enerji tüketimin olduğu kısımdır. Marş motoru pistonları harekete geçiren sistemdir. Sadece bu iş için kullanımı vardır. Aracı çalıştırmak için önerilen süre 10 saniyedir. 1O saniyeden fazla çalıştırılan marş motoru aküde bulunan bütün elektriği çeker. Araç seyir halindeyken kesinlikle marş motoru çalıştırılmamalıdır, aksi halde dişliler zarar görerek ciddi maddi hasarlara neden olabilir. Araçlarda marş arızası nedir? Kısaca aracın çalışmaması olarak değerlendirebiliriz. Bazende marş motoru çalıştığı halde motor çalışmaz. Bu gibi durumlarda başka parçalara bakmak gerekir.

Neden Marş Motoru Çalışmaz

Aracın aküsü bitmiş olabilir veya şase noktaları gevşemiş olabilir. Marş motoru kömüründe herhangi bir sorun olabilir. Ama genel olarak çalışmama nedeni aküden kaynaklanmaktadır. Marş motoru çalıştığı halde motor çalışmıyorsa ateşleme sisteminde veya dişlilerde bir sorun olduğu akla gelmelidir. Marşa basarken gelen ses ve geç marş alması marş arızasının ilk belirtileridir. Marş dinamosundan ıslık sesi gibi ses çıkar.

Marş Motoru Arızasında Ne Yapmalısınız

Marş motoru arızasında araçların şanzıman devri kullanılarak çalıştırılmaya çalışılır. Halk arasında vurdurma olarak geçer. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman çekici ile aracınızı servise çektirmek en mantıklı iştir. Araç vurdurmak aracın motoruna ve dişlilerine zarar vermektedir. Şanzımanlarda oluşan hasarlar ciddi maddi kayıplara neden olabilir, eğer araç otomatik şanzımanlı bir yapıyla donatılmışsa zaten vurdurmak mümkün değildir

Akü Transferi

Marş motoru sorunları genel anlamda aküden kaynaklandığı için akü kablosu ile başka bir araçtan akü transfer edilebilir, bu durumla karşılaşılması olası ihtimaller arasında olduğundan aracınızda bulunan tamir kitinizde mutlaka standart şartları taşıyan bir akü takviye kablosu bulundurulmalıdır ve bu işi yaparken çok dikkatli olmak gerekir aksi halde yapacağınız yanlış bir bağlantı aracın elektronik aksamında çok ciddi sorunlara yol açabilir artı ve eksi kutup başlarını mutlaka iyi kontrol edin. Geçici olan bu durumda akü dolduğu için marş motoru çalışacaktır. Akünüzü yenilemeniz veya akünüzün ömrünü kontrol ettirmeniz gerekecektir.

BuldumCar ® 2018