0544 671 02 56
7/24 Açık
Login

Araçlarda Klimadan Kötü Koku Gelmesinin Sebepleri

Otomobiller için en önemli özelliklerden birisi, araçta bulunan klimalardır. Araç klimaları, yaz sıcaklarında serinlemek ve kışın ise ısınmak amacıyla klimaya gereksinim vardır. Araçlarda klimadan kötü koku gelmesinin sebepleri bulunmaktadır. Araç klimasının üzerine yapışan tozlar, bakteriler, böcekler, polenler gibi birçok nedenden dolayı kötü kokular yayar ve küflenme meydana gelmektedir. Bu da insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenlerden dolayı klima bakımında büyük önem verilmeli ve belli aralıklarla klima temizliği yapılmalıdır.

Kötü Koku Sebepleri Nelerdir?

Klimalar, havayı dış ortamdan alır ve klima sisteminde bir fitre ile filtreledikten sonra havayı araç içerisinde gönderir. Klima filtresi zamanla dış ortamdan kaynaklanan hava kirliliği sebebiyle tıkanma ve kirlenme gösterir. Kirlenme sebebiyle dışarıdan aldığı havayı doğru bir şekilde filtreleyemez ve klima kötü bir koku yaymaya başlar.

Klima gazının, sistem içinde bir kaçağın meydana gelmesi ile ortaya kötü bir koku çıkmaktadır.

Araç tabanında bulunan halının ıslak ve nemli olması sonucu ortaya çıkan rutubet koku sebebi ile araç içerisinde kötü bir koku meydana gelir. Bu koku, araç yıkılması yaptırdıktan sonra ortaya çıkar. Araç halısının altında yer alan izolasyon malzemeleri ve sünger içerisinde su tutar ve kurutması oldukça zaman almaktadır. Klimayı açtığınızda kötü kokunun klimadan geldiğini düşünüyorsunuz fakat koku araç içerisinde bulunan rutubetli taban halısından kaynaklanır. Bu kokuyu önlemek için sıcak havalarda araç camlarını açık bırakarak, nemli halının kurumasını sağlamaktır.

Klima Kokusunu Önlemek İçin Yapılabilecek Olanlar Nelerdir?

Araçlarda bulunan klima temizliği için özel olarak üretilen, temizlik ürünleri satılmaktadır. Bu temizleyiciler, klima havalandırmasında bulunan bakterileri yok eder. Klima filtresi değişimine önem göstermeniz gerekir. Klima filtresini çıkartarak, temizleyici spreyi kullanabilirsiniz. Daha sonra araç fanını en yüksek seviyeye getirin. Bu işlemi yaparken klimanız kapalı olmalıdır. Araç camlarının tamamını kapatın ve 20 dakika boyunca aracınızı bu halde bırakın. bu işlem bittikten sonra aracınızı havalandırma işlemini yapabilirsiniz.

Klimanızı size önerilen konfor derecesi altında çalıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Önerilen sıcaklık derecesi neyse klimanızı o derecede çalıştırın. Derecenin altında klimanızı çalıştırmayın. Ancak bu sıcaklık ayarını, bulunduğunuz yerin sıcaklığına ve nemine göre ayarlama yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde klimayı ideal konumda tutmuş olur ve kötü kokuya karşı önlem almış olursunuz.

Klimada düzenli bakım yaptırmak, klima kokusunu önlemek için yapılacak en önemli önlemlerden birisidir. Klima yaz ve kış olmak üzere, yılda 2 defa bakıma gereksinim duyar. Bu klimanın kötü koku yapmasını engeller.

BuldumCar ® 2018